İsrail Merkezli Readymix Concrete, Hazır Beton Ürünleri İçin 2 EPD Aldı!

İsrail Merkezli Readymix Concrete, Hazır Beton Ürünleri İçin 2 EPD Aldı!

“İsrail’in inşaat sektöründe önde gelen hammadde üreticisi ve tedarikçisi, Readymix Industries (Israel) Ltd. Group, hazır beton ürünleri için iki Çevresel Ürün Beyanı (EPD) aldı. “

EPD belgelerinin alınması süreci, Yaşam döngüsü değerlendirmesi ve çevresel ürün beyanı sertifikasyonunda küresel çapta bir şirket olan Metsims Sustainability Consulting ile İsrail’de çevre sektöründe planlama, tasarım ve yönetim hizmetlerine odaklanan uzman bir danışmanlık firması olan Alony Consultants‘ın başarılı işbirliği ile gerçekleştirildi.

Readymix Industries (Israel) Ltd., ülkede 52 farklı tesiste beton üretimi yapan, Ramat Gan, İsrail merkezli olan şirketin C25/30 ve C32/40 hazır beton ürünleri için başlatılan EPD çalışması, Metsims Sustainability Consulting tarafından 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanıp, doğrulandı ve uluslararası EPD sistemine kaydedildi.

Tip III çevre etiketleri olarak da bilinen EPD sertifikaları, günümüzde yapı malzemeleri için bir gereklilik boyutuna ulaşmıştır. LEED ve BREEAM gibi yeşil bina sertifikasyon süreçlerinde EPD belgeleri ekstra puan/lar sağlayabilmektedir. ISO 14040/44 yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) standardı kullanılarak hesaplanan çevresel etkiler, EN 15804 standardına göre yayınlanmaktadır. Sürdürülebilirlik iletişiminin en başarılı araçlarından biri olan EPD sertifikaları, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ihracat pazarlarından talep edilmektedir.

Avrupa Yapı Malzemeleri Birliği‘nin desteğiyle kurulan ECO-Platform aracılığıyla yapı malzemelerinde EN 15804 standardı ile uyumlu hale getirilen EPD sertifikaları, yapı malzemelerinin yeşil CE işareti olarak tanımlanıyor. ECO Platform’un kurucu danışmanlık şirketinden biri olan Metsims Sustainability Consulting tarafından yapı malzemeleri konusunda EN15804 standardı ve diğer standartlardaki gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Readymix Industries (Israel) Ltd’nin yayınlamış olduğu EPD’lerin dijital versiyonları, yeşil bina ve sürdürülebilir inşaat dönüşümünü kolaylaştırmak için dünyanın en büyük LCA/EPD veritabanlarından biri olan ‘Environmental Hub for Global Construction Products’ da da kayıt altına alındı. Platform, dünya çapında sürdürülebilir yapı malzemelerinin kullanılabilirliğini artırmayı hedeflemektedir.

EPD sertifikalarının temelini oluşturan yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD-LCA), Metsims Sustainability Consulting tarafından ISO 14040/44 ve EN 14025 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir.

Metsims tasarım ekibi, iklim değişikliği, farklı çevresel etki sonuçları, firma bilgileri, ürün tanıtımı ve teknik özellikleri içeren EPD sertifikalarını firmanın kurumsal kimliğini de yansıtacak şekilde tasarlamıştır. EPD sertifikaları Uluslararası EPD Sistemi (IES) tarafından tescil edilmiş ve yayınlanmıştır.

EPD sertifikalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

LCA, EPD, dijital EPD hakkında daha fazla bilgi almak ve ürünleriniz için EPD etiketi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.