Metsims iş birliği ile gerçekleşen “Yeşil Yakalı Akademisi” eğitim programı tamamlandı!

Metsims iş birliği ile gerçekleşen “Yeşil Yakalı Akademisi” eğitim programı tamamlandı!

Eskişehir Sanayi Odası‘nın (ESO) Metsims ve Eskişehir Teknik Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirdiği, ESO üyelerine yönelik “Yeşil Yakalı Akademisi” eğitim programı büyük bir ilgi ve katılımla tamamlandı. 2 gün süren eğitimde Avrupa Birliği (AB) Yeşil Mutabakat sürecinin ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda üretici ve özellikle ihracatçı firmalara getireceği önemli değişiklikler konuşuldu.

Eskişehir Sanayi Odası 1 Kasım 1968 tarihinde, o zamana kadar bir çatı altında oldukları Eskişehir Ticaret ve Sanayi Odasından ayrılarak, ilde sanayileşmeye hız kazandırmak ve sanayicilerin sorunlarıyla daha yakından ilgilenmek üzere, bağımsız bir şekilde faaliyetlerine başlamıştır. Eskişehir Sanayi Odası’nın kurulduğu ilk yıllarda 85 olan üye sayısı, şu anda çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 900’e yakın firmaya ulaşmıştır.

Yeşil Yakalı Akademisi eğitim programının açılışında konuşan ESO Sürdürülebilir Yeşil Sanayi Biriminden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Benli, birim ve AB Yeşil Mutabakat süreci hakkında bilgilendirmelerde bulundu. ESO önderliğinde Sürdürülebilir Yeşil Sanayi Biriminin hedeflerini açıklayan Benli, “2025 yılına kadar hedefimiz tüm ihracatçı firmalarımızın kurumsal karbon ayak izinin hesaplanmış olmasıdır. 2025-2030 yılları arasında ise Yeşil Mutabakat süreci içerisinde firmaların uyması gereken karbon emisyonunu yüzde 55 seviyesine getirmeyi hedefliyoruz. Üyelerimizin ürününü yurtdışına göndermeden önce bu önlemleri alarak sınırdan sorunsuz geçmesini sağlamak yani ihracat yapan firmaların tüm ürünlerinin yeşil dolaşım sertifikalarını sağlamaktır.” dedi.