ORMA, Metsims Danışmanlığında 2 Ürünü İçin EPD Belgesi Aldı!

ORMA, Metsims Danışmanlığında 2 Ürünü İçin EPD Belgesi Aldı!

Uzun yıllara dayanan bilgi birikimi ve kurumsal kimliğiyle sektörünün önemli ve güvenilir kuruluşlarından biri olan Orma, 1970 yılında Isparta’da şehir merkezine 5 Km. mesafede 50 bin metrekarelik bir arazi üzerinde, Sn. Şevket Demirel’in  “Isparta’da orman ürünleri ve diğer ağaç ürünleri ile atıklarını komple değerlendirecek bir sanayi kurulmaktadır. Bu sanayiyi özel teşebbüs kuracaktır.” sözleri ile kurulmuştur.

Orma kuruluşunu takiben kaliteli yonga levha ürünü, pazarı belirleyen desen ve yüzeyleri ile sürekli gelişerek sektörün öncüsü olmuş, sürdürülebilir üretim anlayışı ile günümüze kadar ulaşmıştır. Orma markası, kalite ve başarı ile birlikte anılmakta ve bundan ödün verilmeyerek üretimine devam etmektedir.

İlk entegrasyonuna 150 m³/gün kapasiteli bir yonga levha ünitesi, 5.000 m²/gün bir doğal kaplama ünitesi ve 400 plaka/gün kapalı plak üniteleri ile başlayan Orma, mobilya sektörünün ihtiyacına paralel olarak kendini yenilemiş ve bugün 70 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 500 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda biri entegre olmak üzere toplam 2.220 m³/gün (710.172 m3/yıl) kapasiteli üç yonga levha tesisi, toplam 90 Milyon m²/yıl kapasiteli üç emprenye hattı ve toplam 4.500.000 adet/yıl kapasiteli dört kaplama hattı ile yonga levha ve melamin kaplı yonga levha üretimini sürdürmektedir.

Orma Melamin Kaplı Yonga Levha ve Orma Yonga Levha ürünleri için hazırlanan EPD belgeleri S-P-04131 ve S-P-04130 kayıt numaralarıyla EPD Turkey ve the International EPD System sistemlerinde kayıt altına alınmıştır. Kayıtlı EPD belgeleri  tüm dünya pazarlarında geçerlidir.

Melamin kaplı yonga levhalar (MKYL), emprenye edilmiş dekor kâğıdı ile yonga levhanın sıcaklık ve basınç altında belirli bir süre ile preslenmesi sonucunda ortaya çıkan ahşap bazlı dekoratif plakalardır. Yaklaşık 200 dekor ve 13 farklı presi sacı ile farklı kalınlık, en ve ebatlarda üretilerek mobilya, ofis ve iç mekanlar için çeşitli kullanım olanakları sunmaktadır. Yonga levha, odunun (lif yonga, sanayi odunu, rende ve testere talaşı vb.) kırılması ile elde edilen cipsin tutkal ile karıştırılıp sıcak preslenmesiyle elde edilen ve geniş kullanım alanına sahip levhadır. Yonga levhalar, belirli standartlar dâhilinde çeşitli kalınlıklarda ve kalitelerde üretilebilirler.