Tuna Aluminyum 3 Ürünü İçin EPD Belgesi Aldı!

Tuna Aluminyum 3 Ürünü İçin EPD Belgesi Aldı!

Temelleri 1989 yılında atılan Tuna Aluminyum, 30 yılı aşan yolculuğunda, değişimin hep bir adım önünde giderek sektörün önde gelen firmalarından biri haline gelmiştir. 2006 yılında 50.000 m2 arazi üzerine kurulmuş ve son teknoloji ile donatılmış olan yeni tesisi ile senelik 26000 ton üretim kapasitesine sahiptir. Üretiminin yaklaşık %70 ‘ini Avrupa ülkelerine  ihraç etmekte olup  inşaattan sanayiye, otomotivden denizciliğe, elektronikten enerjiye kadar birçok sektöre profil temin etmektedir.

Metsims danışmanlığında 3 ürünü için EPD Belgesi alan Tuna Aluminyum, otomotiv, makine, yapı malzemeleri, aydınlatma, enerji, elektronik, denizcilik, mobilya ve dekorasyon gibi çeşitli sektörlere profil üretmektedir. S-P-04112 – S-P-04113, S-P-04114 kayıt numaralarıyla hem The International EPD System’de hem de EPD Turkey’de yayınlanan EPD belgeleri yurt içi ve yurt dışı pazarında Tuna Aluminyum ’un tercih edilmesinin önünü açacaktır.

Türkiye’nin önde gelen LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, eko-etiketleme ve sürdürebilirlik danışmanlığını yapan ve özellikle yapı malzemelerinde yaptığı Çevresel Ürün Beyanı (EPD) çalışmaları ve globalde geliştirdiği veri tabanları (www.lcadatabase.com) ile bilinen Metsims Sustainability Consulting ekibinin danışmanlığı ile alınan EPD belgeleri, Avrupa Standartlar Komitesi (CEN) Yapılarda Sürdürülebilirlik normunda (CEN 350) tanımlanan ve yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi çerçevesini belirleyen en yeni EN 15804-A2:2019 normuna uygun olarak hazırlanmıştır.

Diğer çevresel etiketlere kıyasla EPD’ler daha objektif bir yaklaşımla ürünler hakkında güvenilir bilgiler sunabildiklerinden dolayı ticaret odaklı iletişim açısından üreticiler için en uygun çevre etiketleri olarak ön plana çıkıyor. Genel olarak ürünün çevre performansının bütünsel bir yaklaşımla şeffaflık politikası kapsamında ön plana çıkarılması, üretici kuruluşların çevre bilincinin ileri düzeyde olduğunun göstergesidir. EPD Belgeleri, ürünün yaşam döngüsü çerçevesinden iklim değişikliğine olan etkilerini de değerlendirdiğinden ve bağımsız doğrulandıklarından AB Yeşil Mutabakatı (EU Green Deal) ve Sınırda Karbon Vergisi (Border Adjustment Tax) düzenlemesi gereklilikleri için de faydalı bir belge olarak karşımıza çıkıyor.

Toz Boyalı, Eloksallı ve Ekstrüzyon Alüminyum Profiller’in  EPD Belgelerine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.