Türkiye’nin ilk düşük karbon ekonomisine geçiş tahvil ihracında Metsims Sustainability Consulting imzası

Türkiye’nin ilk düşük karbon ekonomisine geçiş tahvil ihracında Metsims Sustainability Consulting imzası

Sürdürülebilir Finans Türkiye’de Metsims Sustainability Consulting ile gelişiyor. Türkiye’nin en yoğun endüstriyel bölgesi olan Kuzey Marmara’da doğalgaz dağıtımı yapan Palgaz’ın, 200 milyon TL tutarındaki Türkiye’nin ilk düşük karbonlu ekonomiye geçiş tahvil ihracı, Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında başarı ile gerçekleşti.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler tarafından Satış aracılığı yürütülen ihracın, sürdürülebilirlik çerçevesi Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve Metsims Sustainability Consulting tarafından oluşturuldu.

Ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecine önemli bir katkı sağlayacak Palgaz’ın altyapı yatırımı ile mevcut duruma kıyasla %63’lük (1.9 Milyon ton) CO2 karbon azaltımı sağlayacağını hesapladık. Projenin iklim değişikliğine olan pozitif katkısının yanında bölgenin hava kalitesine olan pozitif etkilerin de hesaplandığı değerlendirmede ISO 14040/44 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment) standardı kullanıldı.

Avrupa, İngiltere ve Türkiye’de faaliyet gösteren Metsims Sustainability Consulting kurucusu ve yöneticisi Dr Hüdai Kara, “Çok detaylı bir değerlendirme yaparak gelişmekte olan sürdürülebilir finans sektörüne katkı yapmak ve örnek teşkil etmek istedik. Yaşam döngüsü çerçevesinden projeyi değerlendirerek dolaylı ve dolaysız tüm çevresel etkileri dikkate aldık ve iklim değişikliğine sağlanan pozitif katkının yanında olası diğer çevresel etkileri de mercek altına almış olduk. Tam anlamıyla bütüncül, ölçülebilir ve şeffaf bir değerlendirme oldu” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek vermeye ve bununla ilgili altyapıyı oluşturmaya devam edeceklerini belirten Dr Hüdai Kara, Yeşil Tahvil, Yeşil Kira Sertifikası (Sukuk), sürdürülebilir tahvil gibi birçok ihraç için teknik değerlendirme yapacaklarını ve değerlendirmesi yapılan projelere de ikinci görüş (Second Opinion) verebileceklerini belirtti.

Sürdürülebilir kalkınmaya sağladığımız destek ve sorumlu bankacılık anlayışıyla 2021’de de düşük karbonlu ekonomiye geçiş tahvili ve yeşil tahvil çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

 

Palgaz Tahvil İhracının Detayları  
İhraççı Palgaz Doğalgaz Dağıtım
Münhasır Finansal Danışman Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası
Satış Aracısı / Yetkili Kuruluş Ziraat Yatırım Menkul Değerler
Hukuk Danışmanı GKC Partners
Sürdürülebilirlik Danışmanı Metsims Sustainability Consulting, www.metsims.com
İhracın Türü Düşük karbonlu ekonomiye geçiş tahvili
Hesaplanan Etki Değerlendirmesi Palgaz’ın ihraçtan elde ettiği 200 mn TL’lik fon ile gerçekleştirmeyi planladığı yatırımın neticesinde, CO2 emisyonunda mevcut duruma göre 1,9 milyon ton (yıllık 946 bin ton) düşüş hesaplanmaktadır.
Yatırımın Desteklediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (1) Sağlık ve Kaliteli Yaşam, (2) Erişilebilir ve Temiz Enerji, (3) Sanayi – Yenilikçilik ve Altyapı (4) Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, (5) İklim Eylemi
İhraç Bilgileri 200 mn TL
Getiri: BIST TLREF + 500 bps
728 gün vadeli, 91 günde bir kupon ödemeli
Nitelikli Yatırımcılara Satış